Logo

Metale ciężkie. Na co uważać mając dzieci i nie tylko

 

 

Metale ciężkie. Na co uważać mając dzieci i nie tylko.

 

Liczne badania sugerują, że toksyczność metali ciężkich może być jedną z podstawowych przyczyn zaburzeń zachowania u dzieci, w tym także ADHD, zaburzeń ze spektrum autyzmu i tików.

Zdrowe dzieci są energiczne, bywają rozkojarzone, zdenerwowane lub kłótliwe. Jednak gdy te zachowania dziecka stają się destrukcyjne i powtarzalne, oraz wyrządzają krzywdę dziecku lub innym, można postawić diagnozę zaburzenia behawioralnego.

 

Co jest odpowiedzialne za rosnące wskaźniki zaburzeń zachowania u dzieci?

 

Badania wskazują, że ekspozycja na metale ciężkie promuje toksyczność neurorozwojową i może być jedną z podstawowych przyczyn zaburzeń zachowania u dzieci.

 

Główni winowajcy:

 

  1. Rtęć.

 

Narażenie dzieci na działanie rtęci następuje głównie poprzez spożywanie ryb i owoców morza z niepewnych źródeł oraz przez plomby amalgamatowe.

Rtęć jest silną neurotoksyną, która bezpośrednio przechodzi przez barierę krew-mózg i gromadzi się w tkance mózgowej i rdzeniu kręgowym, zaburzając funkcje neurologiczne.

Dzieci są szczególnie podatne na szkodliwe działanie rtęci, a coraz więcej badań wskazuje, że narażenie na rtęć wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zaburzeń zachowania

 

  1. Ołów.

 

Ołów jest wszechobecną toksyną środowiskową, która niekorzystnie wpływa na rozwijający się układ nerwowy u dzieci.

Dzieci mogą być narażone na ołów przez odpryski farby, kurz i rury wodne w starych, a także brud, wodę pitną i zanieczyszczenie powietrza.

 

  1. Mangan

 

Mangan jest metalem ciężkim, który jest potrzebny w niewielkich ilościach do tworzenia enzymów antyoksydacyjnych, metabolizmu węglowodanów i aminokwasów oraz wspomagania rozwoju kości i gojenia się ran.

 

Można go znaleźć w żywności, takiej jak zielone warzywa liściaste, herbata i rośliny strączkowe.

 

Toksyczność manganu może wystąpić, gdy pył manganowy ze źródeł takich jak produkcja chemiczna i spawanie jest wdychany lub gdy wysoki poziom manganu jest obecny w wodzie pitnej.

 

  1. Aluminium

 

Aluminium jest wszechobecnym metalem stosowanym jako dodatek do żywności oraz w metalowych naczyniach kuchennych, puszkach po napojach, środkach obojętniających kwas i antyperspirantach.

 

Aluminium wiąże się ze spadkiem wydajności uwagi, pamięci i uczenia się, a także z wieloma innymi problemami zdrowotnymi.

 

  1. Arsen

 

Arsen stał się powszechnym zanieczyszczeniem gleby i wód gruntowych ze względu na jego występowanie jako produkt uboczny przemysłowych procesów produkcyjnych.

 

Arsen obecny jest także w drobiu hodowanym, który jest karmiony paszą i lekami zawierającymi arsen.

 

Poziomy arsenu w moczu są związane z obniżonym IQ u dzieci.

 

Metale ciężkie przechodzą przez barierę krew-mózg i gromadzą się w tkance mózgowej. Gdy znajdą się w mózgu, uszkadzają funkcje neurologiczne poprzez:

 

– Wypieranie niezbędnych minerałów, takich jak cynk i żelazo, które są niezbędne do produkcji neuroprzekaźników.

 

– Wywoływanie stresu oksydacyjnego, który zmniejsza plastyczność neuronów oraz upośledza uczenie się i zachowanie.

 

– Gromadzenie się w komórkach odpornościowych mózgu (aluminium).

 

 

Jak unikać metali ciężkich?

 

Zmniejszenie narażenia na metale ciężkie może obniżyć ryzyko zaburzeń rozwojowych u dzieci. Kobiety w ciąży powinny być świadome ekspozycji na metale ciężkie, ponieważ metale ciężkie przenikają przez łożysko i mogą wpływać na mózg rozwijającego się płodu. Rodzice z małymi dziećmi również muszą być ostrożni, ponieważ mózg jest szczególnie wrażliwy na toksyczne zniewagi w dzieciństwie.

 

Co możesz zrobić, aby zmniejszyć narażenie na metale ciężkie:

 

– Nie używaj do gotowania garnków aluminiowych. Zamiast tego wybierz stal nierdzewną lub emaliowane żeliwo.

 

– Wybieraj owoce morza o niskiej zawartości rtęci. Program Seafood Watch w Monterey Bay Aquarium jest pomocnym narzędziem do nauki, które rodzaje owoców morza zawierają najwięcej i najmniej rtęci. Dziko złowiony łosoś alaskański, dzikie sardynki z Pacyfiku i tuńczyk albacore złowiony w tyczce należą do gatunków o niższej zawartości rtęci. Znacznie wyższą zawartość rtęci mają: dorsz atlantycki, halibut, rekin i miecznik.

 

– Filtruj wodę pitną i do kąpieli. Zainwestuj w wysokiej jakości system filtracji wody pitnej, który usuwa metale ciężkie.

 

– Wybierz ekologicznego kurczaka. Tradycyjnie hodowany kurczak jest bogaty w arsen.

 

– Ogranicz spożycie brązowego ryżu i białego ryżu z Indii i obszarów poza Kalifornią. Ryż z tych regionów ma zwykle wysoką zawartość arsenu. Biały ryż z Kalifornii ma mniejszą zawartość arsenu, a zatem jest bezpieczniejszą opcją.

 

– Zapobiegaj przedostawaniu się zanieczyszczeń metalami ciężkimi do Twojego domu. Jeśli masz dzieci i pracujesz w przemyśle wytwórczym, budownictwie lub innym zawodzie, który wiąże się z narażeniem na metale ciężkie, wykąp się i zmień ubranie natychmiast po pracy, aby uniknąć zanieczyszczenia domu metalami ciężkimi w postaci kurzu, brudu itp.

 

Jak radzić sobie z zanieczyszczeniami metalami ciężkim w przypadku dzieci?

 

Detoksykacja organizmu, uzupełnienie niezbędnych minerałów i witamin oraz suplementacja probiotykami może łagodzić toksyczności metali ciężkich i zmniejszenie objawów u dzieci z zaburzeniami zachowania.

 

  1. Glutation

 

Glutation – to kluczowy system w organizmie do detoksykacji rtęci i innych metali ciężkich. Często nazywany jest „głównym przeciwutleniaczem”, wiąże metale ciężkie i ułatwia ich usuwanie z organizmu.

Zarówno doustna jak i przezskórna suplementacja glutationem podnosi poziom glutationu w osoczu krwi dzieci autystycznych, co może ułatwić detoksykację metali ciężkich.

 

  1. Witaminy i minerały.

 

Uzupełnij niezbędne minerały i witaminy. Kiedy organizm ma niedobór niezbędnych minerałów, metale ciężkie preferencyjnie wiążą się z miejscami normalnie zajmowanymi przez te minerały. Uzupełnianie organizmu w niezbędne minerały może zatem zapobiegać gromadzeniu się metali ciężkich i zwiększać ich wydalanie.

 

Selen – jest niezbędnym minerałem, który służy jako kofaktor enzymu peroksydazy glutationowej, może przynieść korzyści dzieciom z autyzmem.

 

Cynk – inny niezbędny minerał, który łagodzi toksyczność metali ciężkich, konkurując z metalami ciężkimi o miejsca wiązania w komórkach i enzymach.

 

Aby uzupełnić poziom cynku, sugeruje się karmienie dzieci pokarmami bogatymi w cynk, takimi jak ostrygi, a nie suplementami cynku, które mogą nie być bezpieczne dla dzieci na dłuższą metę.

 

Żelazo – konkuruje z metalami ciężkimi o wchłanianie jelitowe. Stwierdzono, że przywrócenie poziomu żelaza łagodzi objawy ADHD u dzieci.

Polecam się karmienie dzieci podrobami i skorupiakami, aby zapewnić optymalny poziom żelaza.

 

Witamina B. Suplementacja B6 zmniejsza gromadzenie się ołowiu w tkankach organizmu. Stwierdzono, że w połączeniu z magnezem łagodzi objawy ADHD.

Głównymi źródłami witaminy B6 w diecie są wątroba i inne podroby, żółtka jaj, orzechy, banany i awokado.

 

Probiotyki. Badania wskazują, że Lactobacillus rhamnosus i L. plantarum, powszechnie występujące w suplementach probiotycznych i sfermentowanej żywności, chronią przed toksycznością metali ciężkich. Te odkrycia sugerują również, że zdrowy mikrobiom jelitowy może chronić przed toksycznością metali ciężkich.

 

Terapia chelatacyjna: używaj ostrożnie! Chelatację należy przeprowadzać wyłącznie pod kierunkiem wykwalifikowanego pracownika służby zdrowia.  Terapia chelatująca obejmuje użycie syntetycznych środków chelatujących, takich jak CaNa2 EDTA i DMSA i może być konieczna do usunięcia niektórych metali, takich jak ołów. Są jednak obawy, dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności chelatacji. Chelatacja wyczerpuje niezbędne minerały i może redystrybuować metale ciężkie w organizmie.

 

Unikanie metali ciężkich i stosowanie żywieniowych strategii detoksykacji, takich jak te wymienione powyżej, może być łagodniejszą i bezpieczniejszą metodą zmniejszenia obciążenia dziecka metalami ciężkimi.

 

Z pozdrowieniami,

Mamuszka 😊

 

Źródła: forperfectbalance.com/health-topic/alzheimers-aluminum-toxicity/
chriskresser.com/heavy-metals-and-behavioral-disorders-in-children/

Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Dowiedz się więcej.

error: Content is protected !!