Jak dobrze zacząć karmić piersią jeszcze w szpitalu
Pierwszy tydzień po porodzie jest niezwykle ważny dla Ciebie i maluszka
Prawie 97% kobiet w Polsce zaczyna po porodzie naturalnie karmić swoje dziecko. W dniu wypisu ze szpitala karmi wyłącznie piersią już tylko 75% kobiet. W drugim miesiącu życia dziecka to już tylko 43% kobiet, a po 6 miesiącu 14%.
Właśnie urodziłaś małego człowieka!
Z jednej strony ogarnia Cię euforia, ale z drugiej jesteś wyczerpana, i jak najszybciej chcesz dojść do siebie. Przecież każda z nas chce zostać od razu supermamą! Obserwujesz otoczenie, inne mamy i wtedy najprawdopodobniej może ogarnąć Cię przerażenie, a nawet frustracja. To zupełnie normalne odczucia i musisz wiedzieć, że każda z nas je miała, nie ma supermam. I nawet jeśli czujesz, że masz wystarczającą wiedzę powinnaś w najbliższych godzinach i dniach po porodzie korzystać z każdej możliwej pomocy. Nie mamy tu na myśli złotych rad teściowej, choć i one po czasie mogą okazywać się bezcenne. Jeśli masz jakiekolwiek pytania czy wątpliwości poproś eksperta – najlepiej kompetentną położną, wykwalifikowanego konsultanta laktacyjnego lub specjalistę od karmienia piersią, porozmawiaj ze swoim lekarzem i zadaj wszystkie dręczące Cię pytania. Masz dodatkowe pytania? Z ogromną przyjemnością postaramy się pomóc i Cię wesprzeć.
Droga Mamo,
pamiętaj, że start laktacji zaczyna się na długo przed narodzinami malucha, bo jeszcze w ciąży. To wtedy, między 16 a 22 tygodniem ciąży, rusza proces laktogenezy, czyli produkcji mleka dla Twojego dziecka. Dlatego nie martw się, jeśli urodziłaś drogą cesarskiego cięcia, zostałaś oddzielona od malucha, czy zaraz po porodzie nie zauważyłaś rzeki mleka płynącej z Twoich piersi. Mleko pojawi się w sposób naturalny dzięki przemianom hormonalnym (m.in. dzięki wydaleniu łożyska z Twojego ciała), stymulowane przez ssanie dziecka. Możesz jednak pomóc sobie i swojemu maluszkowi w udanym laktacyjnym starcie.[1]
Właściwe przystawienie malucha do piersi jest kluczowe dla sprawnego rozpoczęcia Waszej mlecznej drogi. Karmienie piersią ma być skuteczne i wygodne. Twoja pozycja, a także pozycja maluszka oraz sposób czy w prawidłowy sposób chwyta pierś mają tu najważniejsze znaczenie. Zastanawiasz się czy dobrze to robisz? W każdej chwili możesz poprosić o pomoc swoją położną, zapytaj czy robisz to prawidłowo. Zuzanna Kołacz – Korodzińska w swojej książce „Początki Karmienia Piersią. Jak dobrze zacząć?” opracowała – prawidłowe techniki karmienia, czyli jak karmić prawidłowo i skutecznie.
Na początek zapamiętaj 5 złotych zasad, które będą bardzo pomocne:
- Szczególnie na początku, możesz karmić z zachowaniem kontaktu skóra do skóry
dziecko ma przylegać do Ciebie – brzuszek dziecka do brzucha mamy - Jego ciało powinno być podparte – głowa podtrzymana ręką lub ramieniem, skierowana do piersi – z noskiem na wysokości Twojej brodawki
- Twoje ciało ma być rozluźnione, ale także zadbaj o odpowiednie podparcie (dla pleców, rąk, ud, stóp, głowy)
- Znajdź możliwie najwygodniejszą pozycję dla siebie – dostosuj ją do Waszych potrzeb i aktualnej sytuacji (np. karmienie po porodzie drogą cesarskiego cięcia)
- Przygotuj wszystko, czego potrzebujesz – szklankę wody, książkę, telefon, przekąski, jeśli tego potrzebujesz. Przygotuj poduszkę do karmienia, podnóżek – cokolwiek, co ułatwi Ci karmienie malucha. [2]
Pamiętaj! Zawsze daj dziecku możliwość samodzielnego znalezienia i uchwycenia brodawki. Maluch ma instynkt, który mu pomaga w znalezieniu piersi, a dzięki tej chwili samodzielności dodatkowo uczy się, jak skutecznie jeść! Jeśli ma problemy – pomóż mu.
Pamiętaj! Jeżeli karmienie piersią jest dla Ciebie bolesne, a maluch nie przybiera na wadze, przyczyną może być niewłaściwe przystawienie. Jak najszybciej zasięgnij porady u konsultanta laktacyjnego lub specjalisty od karmienia piersią.
[1-2] Z. Kołacz – Korodzińska – „Początki Karmienia Piersią. Jak dobrze zacząć?”