Informacja medyczna
Medyczne wskazówki dotyczące bezpiecznego dzielenia się mlekiem mam przez mamy zostały opracowane przez Academy of Breastfeeding Medicine w 2017r. Link (Klik)
W oświadczeniu dotyczącym nieformalnego dzielenia się mlekiem matek (nieformalne, tj. nie związane z bankiem mleka) zostały zawarte medyczne wskazówki i wymagania odnośnie bezpiecznego dzielenia się mlekiem między kobietami. Academy of Brestfeeding Medicine przyjmuje, że możliwe jest bezpieczne, nieformalne dzielenie się mlekiem mam w ramach rodziny, czy w ramach społeczności, przy zachowaniu dwóch podstawowych kategorii ostrożności:
– koniecznie trzeba zapoznać się z informacjami dotyczącymi zdrowia i stylu życia dawcy,
– i koniecznie trzeba zwracać uwagę na bezpieczne odciąganie, przechowywanie, pasteryzowanie i podawanie mleka.
Do chorób przenoszonych wraz z mlekiem należą:
– HIV,
– wirusowe zapalenie wątroby na typu B i C,
– HTLV-1 i HTLV-2
– kiła i cytomegalia
Sprawdź czy dawczyni:
– nie pije alkoholu
– nie pali papierosów
– nie przyjmuje narkotyków
– nie ma wybuchu opryszczki
– nie ma otwartych ran, pęcherzy i / lub krwawienia, pęknięć na skórze
– nie jest podczas chemioterapii lub radioterapii
– nie otrzymuje radioterapii lub nie miała badania tarczycy radioaktywnym jodem
– nie przyjmuje leki przeciwwskazane do karmienia piersią (można zapytać pediatrę, lub doradzę laktacyjnego)
– nie ma stadium gorączki ospy wietrznej lub półpaśca
– nie nadużywa narkotyków, alkoholu czy leków bez recepty
– nie pije, nie pali, nie stosuje suplementów ziołowych przeciwwskazanych przy karmieniu piersią i nie przyjmuje megawitamin
– nie ma w rodzinie przypadków chorób psychicznych i skłonności do otyłości
Zachęcamy do wydrukowanie powyższej listy i omówienia wszystkich jej punktów na spotkaniu z mamą dawczynią.
Poproś dawczynię mleka o udostępnienie wyników tych badań (są one standardowo wykonywane podczas ciąży). Możesz poprosić ją także o wykonanie dodatkowych badań przesiewowych.
Jeśli potencjalna dawczyni przyjmuje jakieś leki sprawdź u specjalisty czy można podczas nich bezpiecznie karmić dziecko piersią.
Jeśli będziesz miał wątpliwości, odpuść. Jeśli nie masz poczucia, że mogłabyś się zaprzyjaźnić z dawcą/z odbiorcą mleka, szukaj dalej, najwidoczniej nie jest to człowiek dla Ciebie ☺
Bezpieczeństwo leków stosowanych podczas laktacji można sprawdzić tutaj (Klik), lub tutaj (Klik)
PRZYGOTWANIE MLEKA MAM DO PRZECHOWYWANIA
Konieczne mycie rąk wodą i mydłem przed odciąganiem pokarmu. Brudne ręce mogą przenosić wirusy i bakterie.
Mleko mammoże być odciąganie ręcznie lub za pomocą laktatora. W przypadku odciągania mleka laktatorem konieczne jest czyszczenie laktatora zgodnie z instrukcją producenta. Nie ma potrzeby wylewania pierwszych kropel odciągniętego mleka, nie jest ono bardziej zanieczyszczone, niż mleko następne. Z badań wynika, że mleko odciąganie w domu jest mniej zanieczyszczone, niż to odciągane w szpitalu.
Do przechowywania ludzkiego mleka należy stosować sterylne szklane lub plastikowe pojemniki klasy spożywczej (nie zawierające bisfenolu S ani bisfenolu A).
Pojemniki do przechowywania ludzkiego mleka i zestawy do pobierania mleka z muszą być całkowicie zdemontowane, umyte w gorącej wodzie z mydłem i spłukane lub umyte w zmywarce do naczyń. Zawsze powinny być dokładnie osuszone powietrzem lub wysuszone ręcznikami papierowymi. Nie muszą być sterylizowane. Jeśli mydło nie jest dostępne, preferowana jest wrząca woda. Dezynfekcja chemiczna nie jest idealna, ze względu na ryzyko pozostania resztek chemicznego środka dezynfekującego.
Opisz pojemniki do opakowanie datą i godziną odciągnięcia pokarmu. Jeśli pojemnik nie posiada podziałki, zapisz także objętość pokarmu.
Do mrożenia wkładaj pojemniczki głęboko do zamrażarki, aby nie narażać mleka na rozmrażanie, przy częstym jej otwieraniu. Nie umieszczaj ich również na drzwiczkach zamrażalnika.
Nie mieszaj w jednym opakowaniu porcji pokarmu odciągniętych w różnym czasie (powyżej kilku godzin).
Wskazówki dotyczące długości przechowywania odciągniętego mleka:
– w temperaturze 16-19st.C – optymalnie 4 godziny,
– w lodówce 4st. C – optymalnie 4 dni
– w zamrażarce -4st. C – optymalnie 6 miesięcy
BEZPIECZNE PODAWNIE MLEKA MAM – BANK MLEKA KOBIECEGO KATOWICE
Pojemniki i urządzenia do karmienia niemowląt powinny być czyszczone mydłem i ciepłą wodą, suszone powietrzem lub osuszane papierem przed i po każdym użyciu. Nie muszą być sterylizowane dla zdrowego niemowlęcia.
Świeże mleko ma wyższą jakość niż mleko mrożone. Świeże mleko zawiera obecne matczyne przeciwciała wydzielnicze IgA, które mogą być istotne w przypadku niedawnej ekspozycji na choroby zakaźne. Świeże mleko posiada najwyższą ilość przeciwutleniaczy, witamin, białek, tłuszczy i bakteriach probiotycznych w porównaniu do mleka chłodzonego lub mrożonego. Mleko świeże ma również największą aktywność immunologiczną w porównaniu do mleka chłodzonego lub mrożonego.
Istnieje kilka sposobów rozmrażania mleka ludzkiego:
-umieszczenie pojemnika z zamrożonym mlekiem w lodówce na 24 godziny,
-ustawienie zamrożonego pojemnika w innym pojemniku z ciepłą wodą (poniżej 50st.C. Powolne rozmrażanie w lodówce powoduje mniejszą utratę tłuszczu niż rozmrażanie w ciepłej wodzie.
Większość niemowląt pije mleko w temperaturze pokojowej lub ciepłe. W celu podgrzania mleka najlepszym sposobem jest włożenie pojemnika z mlekiem do wody o temp 40st. C na 20 minut. Nawet podgrzanie do 37st. C prowadzi do rozpadu wielu cennych tłuszczów, białek, laktoferyny i przeciwciał IgA.
Nie zaleca się podgrzewanie mleka w kuchence mikrofalowej ze względu na nie jednomierne nagrzewanie się mleka i możliwą utratę cennych składników odżywczych.
Rozmrożone ludzkie mleko może być pozostawione w temperaturze pokojowej na nie dłużej niż 2 godziny.
Odciągnięte mleko ludzkie nie wymaga specjalnego postępowania (takiego jak uniwersalne środki ostrożności), jak jest to wymagane w przypadku innych płynów ustrojowych, takich jak krew. Może zostać zabezpieczone w lodówce w miejscu pracy, w której inni pracownicy przechowują żywność, chociaż powinna być opatrzona imieniem i datą.
PASTRYZACJA
Zgodnie z zaleceniami Academy of Brestfeading Medicine, pasteryzacja mleka może dodatkowo zmniejszyć ryzyko infekcji, które występuje przy podawaniu dziecku mleka innej mamy, choć wpływa ona niekorzystanie na poziom dobrych przeciwciał w mleku matki. Zalecana przez ABM metoda pasteryzacji to metoda FLASH HEATING.
Umieść mleko, które chcesz sterylizować, w żaroodpornym szklanym (nie plastikowym) pojemniku/słoiku. Ilość mleka powinna wynosić od 50 do 150 ml. Jeśli masz więcej mleka, możesz podzielić je na dwa słoiki. Umieść słoik z mlekiem na małej patelni/garnku z wodą. Upewnij się, że poziom wody jest wyższy od poziomu mleka o około dwa palce, aby mleko dobrze się podgrzało. Podgrzej wodę na bardzo gorącym ogniu lub na najwyższym poziomie kuchenki, aż osiągnie wrzenie (aż do wystąpienia duże pęcherzyków). Trzymaj się blisko, bo zajmie to tylko kilka minut. Zbyt długie gotowanie wody spowoduje uszkodzenie niektórych składników odżywczych w mleku. Natychmiast po zagotowaniu wody wyjmij słoik z mlekiem z wrzącej wody. Umieść słoik z mlekiem w pojemniku
z zimną wodą lub pozostaw go do ostygnięcia, aż osiągnie temperaturę pokojową. Chroń mleko podczas stygnięcia i podczas przechowywania, umieszczając na nim czystą pokrywkę lub mały talerz. Możesz bezpiecznie karmić dziecko tym podgrzanym mlekiem w temperaturze pokojowej w ciągu 6 godzin lub schłodzić lub ponownie zamrozić mleko.
Bardzo zależy nam na czystości i dobrej jakości mleka, dlatego możemy poprosić Cię o przekazanie Twojego mleka do badania mikrobiologicznego, aby udowodnić Waszą dbałość, zaangażowanie i moc! ☺