Logo

Dieta wegetariańska, a karmienie piersią

 

 

Dieta wegetariańska, a karmienie piersią.

Dla Twojego dziecka najlepszym mlekiem, jakie może dostać jest Twoje własne mleko.

Bez względu na rodzaj diety.

Faktem jest, że kład odżywczy mleka matki powiązany jest z wartościami odżywczymi znajdującymi się w mleku. Faktem jest również, że banki mleka w niektórych krajach (w tym w Polsce), wykluczają mamy będące na diecie wegańskiej lub wegetariańskiej z możliwości oddawania. W Polsce dieta wegańska i wegetariańska stanowi bezwzględne przeciwskazanie do oddawania mleka. Matki weganki lub wegetarianki niejednokrotnie namawiane są przez personel medyczny do zmiany diety. Chociaż istnieją kraje w których ani dieta wegańska ani wegetariańska nie stanowi przeszkody do karmienia piersią czy do dzielenia się mlekiem o ile matka prawidłowo suplementuje witaminę B12 i DHA.

Choć temat wydaje się być dość kontrowersyjny i nieoczywisty, przegląd światowych badaniach dotyczących wartości odżywczych mleka mam wskazuje, że wszystkie matki bez względu na stosowaną dietę (niewegetariańską, wegetariańską czy wegańską) produkują mleko o porównywalnej wartości odżywczej.

Różnice dotycząc głównie kwasów tłuszczowych i stężeń niektórych mikroskładników, zwłaszcza witaminy B12, która nie występuje w pokarmach pochodzenia roślinnego.

Reasumując – dobrze się czujesz na diecie wegańskiej lub wegetariańskiej! Tak trzymaj i zdrowo karm swojego Maluszka.

Ważne – koniecznie suplementuj witaminę B 12, jeśli jesteś na diecie wegetariańskiej.

 

Z pozdrowieniami,

Mamuszka 😊

 

Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Dowiedz się więcej.

error: Content is protected !!