Logo

Czego nie robić podczas porodu?

 

 

Czego nie robić podczas porodu?

 

Jest wiele różnych artykułów i zajęć, na których możesz się nauczyć, co MUSISZ robić podczas wczesnego porodu, aktywnego porodu, przejścia i parcia.

Mimo to czasami dobrze jest wiedzieć, czego NIE powinnaś robić podczas porodu, aby uniknąć niepotrzebnych interwencji i wyników.

Oto 7 wskazówek, czego oczekujące na dziecko mamy NIE powinny robić podczas porodu:

 

 

  1. NIE przemęczaj się.

Wiele kobiet jest bardzo podekscytowanych, gdy tylko zaczynają odczuwać te pierwsze skurcze. Chcą działać!

Jednak podczas porodu odpoczynek jest tak samo ważny jak ruch. Bycie w pozycji pionowej i częste zmiany pozycji poprawiają komfort i sprzyjają lepszemu ułożeniu dziecka (co z kolei może przyspieszyć). Ale, ponieważ poród może trwać wiele godzin, a czasem i dni, równie ważne są okresy odpoczynku. Odpoczynek pomiędzy okresami aktywności jest najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla swojego umysłu i ciała.

 

  1. NIE przychodź do szpitala zbyt wcześnie.

Jeśli rodzisz w domu ten punkt Ciebie nie dotyczy! Jeśli jednak, jak większość mam, rodzisz w szpitalu nie przychodź tam zbyt wcześnie, ponieważ możesz zostać odesłana do domu. Lepszym wyborem jest poczekać tak długo, jak to możliwe podczas aktywnego porodu, zanim pojedziesz do szpitala. Dlaczego? Jeśli dotrzesz tam zbyt wcześnie, personel szpitala może odesłać cię z powrotem do domu, co jest dość frustrujące. Ale co gorsza, szpital może cię tam zatrzymać, nawet jeśli jest za wcześnie, abyś mógł zostać. Mogą zdecydować się podać Ci oxytocynę lub przebić pęcherz płodowy, aby przyspieszyć proces porodu. Niestety, taka zbyt wczesna ingerencja podczas porodu ogromnie zwiększa szanse na cesarskie cięcie.

 

  1. NIE TRWAJ W JEDNEJ POZYCJI

Kiedy rodzisz, nie bój się zmian pozycji (chyba, że chcesz pozostać w jednej). Czasami personel szpitala będzie chciał, abyś leżała w łóżku w określonej pozycji, dla dobrego, ciągłego odczytu tętna dziecka przez cały czas porodu.

Może to być dla ciebie niezwykle niewygodne i może spowodować, że poród stanie się bardziej bolesny, a nawet zatrzyma poród. Jeśli chcesz przenieść się do innej pozycji, ponieważ czujesz się niekomfortowo, zrób to! To twoje ciało i twoja praca, więc słuchaj swoich instynktów i rób to, co czujesz najlepiej. Pielęgniarki będą pracować wokół Ciebie i przesuwać monitor.

 

  1. NIE hiperwentyluj się ani nie wstrzymuj oddechu

Możesz pomyśleć, że oddychanie powinno przychodzić naturalnie podczas porodu i nie powinno być czymś, o czym musisz myśleć. Niestety jest to (w większości przypadków) nieprawdziwe, jeśli chodzi o poród. Niektóre matki mogą się denerwować podczas porodu, co powoduje, że nadmiernie oddychają lub oddychają zbyt szybko. Co z kolei może powodować zawroty głowy, drętwienie i mrowienie rąk, stóp i/lub twarzy, a nawet omdlenia.

 

Najbardziej korzystne jest oddychanie brzuszne lub przeponowe, ponieważ pomaga w relaksacji i odprężeniu oraz dotlenia tkanki głębokie, wzmacniając przeponę. Pamiętaj, aby nie wstrzymywać oddechu podczas porodu. Tlen, którym oddychasz, dostarcza tlen również Twojemu dziecku. Jeśli wstrzymasz oddech, tętno Twojego dziecka może zacząć spadać, co spowoduje panikę zespołu medycznego i chęć natychmiastowego wydostania dziecka z domu. Wszyscy musimy się tylko uspokoić i odetchnąć. Te duże, głębokie oddechy to najlepsza rzecz dla Ciebie i Twojego dziecka. Prawidłowe oddychanie pomaga radzić sobie ze stresem i zapewnia najlepsze dotlenienie dla Ciebie i Twojego dziecka a także przygotowuje przeponę do wypychania dziecka.

 

  1. NIE patrz na zegar

Jeśli rodząca mama zdecydowała się na naturalny poród, może być tak skoncentrowana na oddychaniu, rozluźnianiu mięśni i wszystkim, co robi, aby się rozwijać, że może nawet nie zwracać uwagi na zegar. (Co jest dobre!). Jeśli rodząca mama zdecydowała się na znieczulenie zewnątrzoponowe, może ucinać sobie drzemkę lub rozmawiać z przyjaciółmi i rodziną. Albo ogląda film, żeby nawet nie pomyślała, żeby spojrzeć na zegar. (Co też jest dobre!). Jeśli jednak zastanawiasz się, dlaczego wszystko trwa tak długo (niezależnie od tego, czy masz znieczulenie zewnątrzoponowe, czy nie), patrzenie na zegar nigdy nie pomaga. Patrzenie na zegar tylko cię zniechęci. Jeśli minęło tylko kilka minut, a myślałeś, że to godzina lub dłużej, możesz się zdenerwować, że dziecka jeszcze nie ma. Więc nie patrz na zegar. Dziecko niedługo tu będzie.

 

  1. NIE daj się zastraszać

Jeśli podczas porodu ktoś próbuje nakłonić Cię do zrobienia czegoś, czego nie chcesz robić i sprawia, że ​​czujesz się niekomfortowo i jesteś pośpieszana, wstaw się za sobą!

 

To Twój poród powinnaś się czuć zaopiekowana i wysłuchana. Dobrze mieć przy sobie wspierające partnera, lud doulę, która wstawi się za Tobą.

 

 

Z pozdrowieniami,

Mamuszka 😊

 

Źródło: https://www.baby-chick.com/what-not-to-do-during-labor/

 

Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Dowiedz się więcej.

error: Content is protected !!