Logo

10 najlepszych produktów spożywczych zwiększających laktację.

https://cdn.shopify.com/s/files/1/1506/8810/articles/KK9A7592_2000x.progressive.jpg?v=1555596102

 

Wiele młodych matek sięga po naturalne suplementy mogące zwiększyć laktację.  Dieta ma duży wpływ na zdolność matki do laktacji.Jeśli więc obawiasz się, że nie produkujesz wystarczającej ilości mleka, pierwszym krokiem powinno być włączenie do diety większej ilości pokarmów laktogennych. Pamiętaj jednak, że nadmierna podaż mleka może prowadzić do zapalenia sutka i zablokowania przewodów. Wszytko z umiarem. Obserwuj swoje ciało i daj sobie czas.

Kiedy pojawia się mleko? Mleko matki może pojawić się od trzech do pięciu dni po urodzeniu. Te pierwsze dni powinny być jak najbardziej komfortowe – trzymaj dziecko blisko i przystawiaj do piersi jak najczęściej, co zachęci Twoje ciało do rozpoczęcia produkcji mleka. W ciągu pierwszych kilku dni po porodzie Twój noworodek przez większość czasu będzie chciał spać i przeżyje na niewielkich ilościach siary; jest to żółtawe mleko wstępne, które jest produkowane przed wejściem mleka dojrzałego. Bardzo ważne jest, aby matka karmiła piersią często, możesz pilnować, aby przystawiać bąbelka co dwie godziny, nawet jeśli wydaje jej się, że nic nie wychodzi. Nie martw się tym! W pierwszych dniach Twoje dziecko potrzebuje tyle co nic, mniej niż naparstek. Twoje piersi zaczną produkować mleko na podstawie podaży i popytu.

  1. Owies – zawiera tryptofan, polisacharydy i saponiny. Te trzy substancje wspomagają produkcję mleka. Wiele matek zgłaszało zwiększoną podaż mleka poprzez spożywanie tylko jednej dużej miski owsa każdego ranka.  Jeśli chciałabyś zapraszam do spróbowania przepisu na Laktogenną Granolę 🙂
    Przepis: Laktogenna Granola 🙂
    – 1/2 szklanki orzechów do wyboru (polecam migdały – które również są laktogenne)
    – 1/2 szklanki wybranych nasion mieszanych (np. pestek dyni i słonecznika , siemienia lnianego – które również jest laktogenne)
    – 1/2 szklanki wiórków kokosowych
    – 4 szklanki płatków owsianych.
    To powinno stanowić większość twojej muesli.
    Dodatkowo:
    – 1/2 szklanki suszonej żurawiny
    – 15 posiekanych daktyli (również laktogenne)
    – 5 łyżek gorzkiego kakaowej (opcjonalnie dla smaku czekoladowego)
    Po zmieszaniu wszystkich suchych składników zmiksuj 4 – 5 dużych bananów. Dodaj mokre składniki do suchego. Wymieszaj. Wstaw do piekarnika na 50 stopni Celsjusza na kilka godzin do wysuszenia (rozłożone na płasko na blaszce).  Możesz zostawić w piekarniku na noc. Przechowuj w hermetycznym pojemniku.  Smacznego 🙂
  2. Moringa – jest popularnym suplementem nie bez powodu. Zawiera szereg składników odżywczych, witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Wiele badań klinicznych wykazało znaczny wzrost produkcji mleka w przypadku stosowania Moringi. Udowodniono nawet, że promuje wczesny początek produkcji mleka, a także zwiększa produkcję, gdy jest przyjmowany przed porodem.
  3. Jęczmień – wiele osób sugeruje picie piwa podczas karmienia piersią w celu zwiększenia produkcji mleka, ale badania pokazują, że piwo może utrudniać podaż, a w rzeczywistości to jęczmień w piwie jest laktogenny. Jęczmień jest bogaty w beta-glukan, który, jak stwierdzono, zwiększa poziom hormonu prolaktyny. Prolaktyna to hormon, który stymuluje piersi do produkcji mleka. Możesz dodać cały jęczmień do gulaszu, ryżu, zup i domowego chleba.
    Przepis na wodę jęczmienną:
    Jęczmień perłowy (1 szklanka) gotouj na wolnym ogniu w 1 litrze wody przez około dwie godziny. Możesz dodać trzy łyżeczki nasion kopru włoskiego. Na zdrowie 🙂
    Jęczmień często kiełkuje, co uwalnia enzymy słodowe i zamienia jęczmień w słodki, syropowaty słód. To również zawiera beta-glukan. Przy zakupie upewnij się, że kupujesz słód jęczmienny, który jest czysty. Czasami producenci lubią dodawać do słodu inne słodziki. Słód jęczmienny może być użyty do słodzenia wszelkich ciepłych napojów, do smoothie, a mój ulubiony do naleśników. Jęczmień zawiera również tryptofan, który promuje uwalnianie serotoniny (hormonów dobrego samopoczucia) i wspomaga produkcję mleka. Tak więc nie tylko zwiększy podaż jęczmienia, ale także poprawi nastrój 🙂 Trawa jęczmienna lub woda z jęczmienia mogą poprawić jakość mleka matki, czyniąc je bardziej kremowym i bogatym w składniki odżywcze.
  4. Surowe migdały. Czy doświadczyłeś nagłego spadku laktacji podczas miesiączki? Często zalecana jest dzienna dawka wapnia i magnezu podczas miesiączki, aby zapobiec spadkowi laktacji. Migdały zawierają duże ilości wapnia i magnezu; jeśli połączysz je z bananem, tworzą potężną laktogenną przekąskę. Tylko 100g migdałów zawiera 67% magnezu i 26% wapnia w ilości zalecanej przez osobę na jeden dzień. Migdały zawierają również tryptofan, który promuje produkcję serotoniny. Świetnym sposobem może być, dodanie mleka migdałowego do domowej, laktogennej granoli (wspomnianej powyżej), a wkrótce zobaczysz większą ilość mleka!
  5. Zielone warzywa liściaste. Każda żywność, która zmniejsza retencję wody, jest uważana za laktogenną; zielone warzywa liściaste są naturalnymi lekami moczopędnymi. Jarmuż, wodorosty, szpinak i rukola są szczególnie dobre w zwiększaniu produkcji mleka. Zielone warzywa liściaste są potężnymi składnikami odżywczymi i pomogą wzmocnić Twój układ odpornościowy!
  6. Spirulina. Jest to powszechny suplement, który jest przyjmowany również w wielu innych celach, ale matka karmiąca piersią może go używać nie tylko do zwiększenia produkcji mleka, ale także do zwiększenia zawartości tłuszczu w mleku. Przyjmować od dwóch do trzech kapsułek dziennie.
  7. Siemię lniane – posiada właściwości estrogenowe, które pomagają matce produkować więcej mleka. Poprawiają również jakość mleka matki, zwiększając zawartość zdrowego tłuszczu w mleku; to promuje zdrowy rozwój mózgu.
  8. Drożdże piwowarskie Drożdże piwne mogą pomóc zwiększyć podaż mleka, a także wprowadzić niezbędne składniki odżywcze do mleka matki, są bogate w żelazo, chrom, selen i witaminy z grupy B.
  9. Koper włoski. Cała roślina kopru włoskiego i jego nasiona zawierają fitoestrogeny, które pomagają zwiększyć podaż mleka. Koper najlepiej stosować świeży, jako pełnowartościową żywność. Możesz go posiekać i użyć do sałatek lub na patelnię.
  10. Daktyle i morele. Jedzenie moreli i daktyli może zwiększyć poziom prolaktyny, przez co wpływają na podaż mleka. Morele zawierają niezbędne składniki odżywcze, takie jak błonnik pokarmowy, witamina A, witamina C i potas. Daktyle są również bogate w wapń, bogate w błonnik i naturalnie słodkie.

                                                                                                                                                                     Z pozdrowieniami,

                                                                                                                                                                          Mamuszka 😊

Źródło: https://breastfeeding-problems.com/increase-milk-supply/

 

Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Dowiedz się więcej.

error: Content is protected !!